یراق ‌آلات کابینت انواع مختلفی دارند. ممکن است هرکدام از یراق آلات، مدل‌هایی را نیز در بر داشته باشند. امروزه تنوع یراق آلات در ساختار و مواد اولیه بسیار بالا است. معمولاً هر چقدر یراق آلات باکیفیت‌تری را بتوان مورداستفاده قرار داد، به همان اندازه دوام و استحکام محصولاتی مانند کابینت هم بیشتر تضمین خواهد شد. در ادامه در مورد انواع پرکاربرد یراق آلات کابینت بیشتر آشنا خواهید شد.

 

جک یکی از پرکاربردترین یراق آلات

جک مورد استفاده در یراق آلات کابینت دارای انواع گوناگونی است. جک بالابر، جک کشویی، جک پیچشی، جک دولنگه و جک هیدرولیکی همگی انواع جک را در بین یراق آلات کابینت به خود اختصاص می‌دهند. جک در موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

  • جک بالابر برای درب‌های کابینتی مورداستفاده قرار می‌گیرد که بالارونده باز می‌شوند و با استفاده از آن بالارفتن درب کابینت بدون مشکل امکان‌پذیر است.
  • جک کشویی هم برای درب کابینت‌هایی با ساختار کشویی مناسب است. بدین ترتیب، حرکت درب کابینت آسان و کاملاً روان خواهد شد.
  • جک پیچشی برای درب‌ کابینت‌هایی مناسب است که به‌صورت پیچشی باز می‌شوند.
  • جک دولنگه را برای کابینت‌های سنگین و بزرگ می‌توان مورداستفاده قرار داد. این نوع جک هماهنگی باز و بسته ‌شدن درب کابینت را بدون دخالت فشار به همراه دارد.
  • جک هیدرولیکی هم برای درب کابینت‌هایی به کار می‌رود که با مکانیزم هیدرولیک کار می‌کنند. اگر درب کابینتی باید نرم و کنترل شده باز و بسته شود، به این نوع جک نیاز خواهد داشت.جک - یراق آلات ورنو

ریل برای استفاده در کابینت‌ها

ریل هم در بین یراق آلات کابینت جایگاه خاصی را به خود اختصاص داده است. انواع ریل در این دسته شامل ریل کشویی، ریل لولایی، ریل برای سیستم باز و بسته‌شدن آرام، ریل برای سیستم پوشش‌دهنده و ریل سیستم‌های قفل‌کننده است. ریل در موارد زیر کاربرد دارد:

  • ریل کشویی برای درب کابینت‌های کشویی مورداستفاده قرار می‌گیرد. در این دسته می‌توان ریل‌های تلسکوپی، بلبرینگی و پنهان را جای داد. هرکدام از انواع گفته شده در این دسته، ویژگی‌های خاصی را به خود اختصاص می‌دهند.
  • ریل‌های لولایی هم زمانی که قرار است درب کابینت به بدنه آن وصل شود، مورداستفاده قرار می‌گیرد. ریل لولایی ساده، ریل لولایی مخفی و ریل‌های لولایی قابل تنظیم انواع ریل در این گروه هستند.
  • ریل‌های سیستم‌ باز و بسته‌شدن آرام هم از جمله دیگر انواع ریل هستند. این مدل ریل، باعث باز و بسته‌شدن آرام و بدون دردسر درب‌ و کشوها می‌شوند و بدین ترتیب از ضربه خوردن کابینت جلوگیری به عمل می‌آورد.
  • ریل‌های سیستم‌ پوشش‌دهنده به گونه‌ای طراحی شده‌اند که برای درب‎های مخفی کابینت‌ها بتوان به‌عنوان پوشش دهنده مورد کاربرد قرار داد. امروزه برای یراق آلات کابینت‌های مدرن از این نوع ریل استفاده می‌کنند.
  • ریل‌های سیستم‌های قفل‌کننده هم نوعی دیگر از ریل را تشکیل می‌دهند. این مدل با قفل‌های اختصاصی همراه است. برای سیستم قفل‌کننده درب و کشوها از این نوع ریل در بین یراق آلات مربوط به کابینت استفاده می‌کنند.ریل - یراق آلات ورنو

لولا یکی از اصلی‌ترین یراق آلات کابینت

معمولاً برای کابینت از انواع مختلف لولا می‌توان استفاده کرد. به عنوان مثال لولاهای پانچ هایج، متصل کننده کابینت به جسم اصلی کابینت می‌شود و از طراحی مدرنی هم برخوردار است. لولاهای گیره‌ای هم درب کابینت را به بدنه اصلی متصل می‌کند. این نوع لولا قابلیت تنظیم مجدد را هم دارد و به دو صورت مخفی و نیمه مخفی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. لولاهای زاویه‌ای برای متصل کردن درب کابینت در زوایای مختلف مورد کاربرد قرار می‌گیرد. کابینتی که طرحی پیچیده داشته باشد به این لولا نیاز خواهد داشت. این مدل لولا را می‌توان 90 و 135 درجه در نظر گرفت. لولاهای پنهان هم به‌صورت پنهان درون کابینت نصب می‌شود و برای یراق آلات کابینت‌های مدرن کاربرد بیشتری دارد.

لولا - یراق آلات ورنو

مگنت به عنوان یکی از یراق آلات مورد استفاده در کابینت

مگنت‌های نئودیمیوم از جمله قدرتمندترین نوع مگنت به شمار می‌آیند. این نوع محصول به صورت‌های دایره‌ای و مستطیلی طراحی و مورد استفاده قرار می‌گیرند. مگنت‌های فریت به‌خاطر قیمت ارزان خود معروف هستند. البته این نوع مگنت قدرت چندانی ندارند. مگنت‌های سرامیکی هم با قیمت متوسط و مناسب خود ساختاری نسبتاً قوی دارند که معمولاً در بین یراق آلات مختص کابینت این نوع کارایی بیشتری دارد. مگنت‎های آل نیکو قدیمی بوده؛ ولی قدرت متوسط و استحکام مکانیکی خوبی دارند که در حال حاضر کارایی این نوع چندان در بین یراق آلات مربوط به کابینت زیاد نیست.

مگنت - یراق آلات ورنو

جمع‌بندی

در این مقاله انواع یراق آلات مربوط به کابینت را بررسی کردیم. هرکدام از یراق آلات کاربرد خاص خود را دارند، برخی امروزی‌تر و برخی قدیمی‌تر هستند. معمولاً بعضی از اجزای یراق آلات به‌خاطر کیفیت ساخت بالا از قیمت بالاتری هم برخوردار هستند؛ ولی برخی دیگر کیفیت خوبی ندارند و با قیمت ارزان هم به فروش می‌رسند.